loading...

Magnes stały - cóż to takiego?

Odkryte pod koniec ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najskuteczniejszym osiągalnym rodzajem magnesu trwałego. Ich moc, mały wymiar , a także niewielki koszt zapewniły ogromny rozwój w technice audio, w konstrukcji napędów elektrycznych plus wielu innych branżach.

Magnesy neodymowe wykonane są ze konglomeratu określanego jako NdFeB - neodym, żelazo i bor. Są w grupie magnesów metalicznych sporządzonych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im generować silne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, lecz pola magnetyczne są tak niezwykle mocne, iż daje się budować bardzo drobne magnesy, zaś drobniejsze magnesy są w ostatecznym rozrachunku tańsze.

Analogicznie jak w charakterystyce pozostałych mocno magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są kruche, więc daje się im specyficzną osłonę profilaktyczną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, lub szczególnie elastycznego materiału, takiego jak plastik.

Współcześnie magnesy neodymowe występują w bogatych klasach mocy od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to do skuteczności magnetycznej medycznych urządzeń do rezonansu magnetycznego, jakie potrzebują szczególnego, wolnego od metalu pomieszczenia. Maszyny takie mają magnesy, które funkcjonują z mocą blisko 3 Tesli.

Wszystkie wyroby ferromagnetyczne zatracają swój magnetyzm w rezultacie ocieplania; temperaturę, w jakiej tracą swój magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe gubią swoją moc w szczycie temperatur od 80 stopni C do 230 stopni C a uzależnione jest to od gatunku magnesu. Wprawdzie najniższa temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest wszak mniejsza niż przy podobnych parametrach wielu kolejnych wyrobów magnetycznych.

Magnesy neodymowe umożliwiły stworzenie specjalistycznych słuchawek dousznych. Aby niewielka wkładka słuchawkowa miała właściwą skuteczność, by dźwięk rozbrzmiewał dobrze, magnesy w przetwornikach audio potrzebują dużego pola magnetycznego. Wprawdzie słuchawki douszne istniały przed magnesami neodymowymi, nie wystarczały wszakże do odsłuchu o wysokiej klasie. Miniaturowy wymiar i odpowiednia wierność oddawanego dźwięku wkładek dousznych wiele wniosły do rozwoju odtwarzacza MP3.

Mnóstwo pomysłów na wykorzystanie neodymowego magnesu wymyślili Hobbyści. Są wykorzystywane chociażby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych oraz w napędach elektrycznych, które wymieniają silniki spalinowe w konstrukcjach samolotów, łodzi i w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Mocniejsze rodzaje magnesów neodymowych powodują realne niebezpieczeństwa, o których trzeba mówić. Dwa magnesy potrafią przysunąć się nawzajem z dostateczną mocą, aby się roztrzaskać czy nawet złamać palce, gdy ręka znajdzie się na trasie ich przyciągania. Gdy dochodzi do połknięcia, dwa magnesy mogą zdusić przewód pokarmowy, wywołując ucisk , a przede wszystkim mocne obrażenia. Mocne magnetyczne pola mogą utrudniać pracę rozruszników serca. Są także odpowiednio mocne, aby usunąć informacje z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej bądź z dysku. Neodymowe magnesy o dużych rozmiarach nie mogą być transportowane drogą powietrzną bowiem mogą utrudniać działanie nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona magnes.priv.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube