loading...

Magnes stały - cóż to jest?

Wynalezione na w latach osiemdziesiątych poprzedniego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym niedrogim wariantem magnesu trwałego. Ich siła, drobny wymiar i niski koszt zainicjowały gwałtowny rozwój technik audio, w konstrukcji napędów elektrycznych plus wielu innych obszarach.

Neodymowe magnesy wykonane są ze konglomeratu zwanego NdFeB - neodym, żelazo i bor. Są w grupie magnesów metalowych sporządzonych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im generować silne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, lecz magnetyczne pola są tak niezwykle mocne, że można budować naprawdę drobne magnesy, a przecież mniejsze magnesy są w końcowym rachunku tańsze.

Podobnie niczym w przypadku pozostałych mocno magnetycznych materiałów, magnesy neodymowe są łamliwe, zatem daje się im specyficzną powłokę profilaktyczną z mocniejszego metalu, takiego jak nikiel, bądź szczególnie plastycznego budulca, takiego jak plastik.

Współcześnie magnesy neodymowe występują w bogatych klasach wytrzymałości od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie miał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to w tej wersji do skuteczności magnetycznej medycznych urządzeń do rezonansu magnetycznego, jakie zmuszają do posiadania osobnego, wolnego od metalu lokum. Maszyny takie mają magnesy, które pracują z siłą blisko 3 Tesli.

Wszelkie wyroby ferromagnetyczne tracą własny magnetyzm w rezultacie nagrzewania; temperaturę, w jakiej trwonią macierzysty magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe tracą swoją siłę w zakresie temperatur od 80 oC do 230 oC i jest to zależne od typu magnesu. Chociaż graniczna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest jednak mniejsza niż w wypadku wielu kolejnych wyrobów magnetycznych.

Neodymowe magnesy pozwoliły na skonstruowanie specjalistycznych słuchawek dousznych. Aby niewielka wkładka słuchawkowa posiadała odpowiednią skuteczność, aby dźwięk brzmiał doskonale, magnesy w przetwornikach audio wymagają dużego pola magnetycznego. Wprawdzie słuchawki douszne istniały przed magnesami neodymowymi, nie wystarczały jednak do odsłuchu o wysokiej próbie. Miniaturowy rozmiar oraz dobra wyrazistość oddawanego dźwięku wkładek dousznych przyczyniły się do ekspansji odtwarzacza MP3.

Wiele wdrożeń neodymowego magnesu wymyślili Hobbyści. Są wykorzystywane chociażby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych oraz w napędach elektrycznych, które wyręczają silniki spalinowe w modelach samolotów, łodzi i w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze gatunki neodymowych magnesów tworzą pewne niebezpieczeństwa, o których trzeba wiedzieć. Dwa magnesy potrafią przysunąć się wzajemnie z odpowiednią siłą, aby się roztrzaskać czy nawet połamać palce, jeżeli ręka będzie akurat na drodze ich przyciągania. W przypadku połknięcia, dwa magnesy mogą ścisnąć przewód pokarmowy, wywołując ból , a przede wszystkim mocne obrażenia. Silne magnetyczne pola potrafią upośledzać działanie rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest również odpowiednio intensywne, żeby usunąć dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej czy z dysku. Magnesy neodymowe o dużych wymiarach nie mogą być przesyłane drogą lotniczą bowiem mogą utrudniać pracę urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, lecz nasz serwis https://magnes.priv.pl nie obsługuje IE. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Google Chrome, Mozilla Firefox albo Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube