loading...

Magnetyczne dynamo - energia magnesów neodymowych.

Uznane od lat, jednak dopiero dziś naprawdę doceniane w grze o własną przyszłość.

Wiele elektrowni wykorzystuje ruchome magnesy do przetwarzania energii kinetycznej oraz magnetycznej w energię elektryczną. Poprzez siły hydrostatyczne bądź wiatr generatory magnetyczne dostarczają energię elektryczną będąc atrakcyjnym rozwiązaniem dla przemysłu ze względu na prostą budowę, ale także na zdrowy charakter produkcji energii. Spięta energia pola magnetycznego i dodatkowo pęd magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego pobudza przemieszczanie się elektronów w przewodzie , który jest prądem elektrycznym. Wypada zapamiętać, że generator elektryczny wyzyskujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "czyni" wciąż obecnego w przewodniku ładunku elektrycznego, lecz wyłącznie go "przesuwa". Można to przyrównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, jednak nie "tworzy" wody w rurach.

Zrozumiałość budowy powoduje, iż potrafisz sam wykonać generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z materiałów, które dostaniesz w markecie albo posiadasz w osobistym gospodarskim składziku. Zbudowanie takiego generatora to dobry eksperyment, który jest kluczem na pokazanie mocy generatorów magnetycznych. Niezbędne produkty to rurka z materiału, który nie jest elektrycznym przewodnikiem. Magnes, średnicą odpowiadający średnicy przygotowanej rurki (nie musi być kulką czy owalem nie może jednak być za drobny). Niewielka ilość osłoniętego drutu miedzianego (długość zależy od średnicy rurki). Taśma izolacyjna, skrawek tektury i niewielka żarówka LED.

Z tekturki należy wyciąć dwa kręgi z centralnym otworem tak żeby można je było umocować na rurce. Otoki powinno się umieścić około 25 mm od siebie zostawiając jednocześnie blisko 10 mm na obu stronach rurki. Taką konstrukcję owinąć taśma izolacyjną pomiędzy otokami z tektury oraz na zewnętrznych stronach tulei. Potem izolowany drut miedziany nawinąć wokoło pojemnika między otokami z tektury, od 1000 do 2000 razy, zostawiając kilka centymetrów końcówek drutu na początku i na końcu, zwisających swobodnie, aby można było następnie podłączyć do nich nasz źródło światła. Mocując nasze źródło światła końcówki kabli wystarczy zwyczajnie zawinąć dookoła siebie i zabezpieczyć taśmą izolacyjną tak żeby żarówka składała się na jednolitą całość z poprzednio skończonym pojemnikiem na którym zawinęliśmy drut. Wewnątrz rurki deponujemy magnes. Teraz zamykamy końcówki rurki i generator prądu jest gotowy. Teraz wystarczy urządzenie wprawić w ruch, istotne by magnes w środku rurki poruszał się z jednego skraju na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w opisanym ćwiczeniu generator wprawiamy w ruch energią naszych mięśni. Nie inaczej się zdarza jeżeli podłączymy dynamo w rowerze. Nasze mięśnie napędzają rower, zaś koło roweru porusza dynamem, dynamo wówczas generuje pożądany strumień energii elektrycznej konieczny do uruchomienia oświetlenia. Na niniejszej zasadzie pracują również lampy z dynamem, które przeważnie napędzamy przy pomocy korbki ładując w tenże sposób akumulatory. Ale siłę mięśni ludzkich sprawnie można wymienić na siłę wody, wiatru czy morskich fal.

Naturalnie techniki produkujące w taki sposób znaczne porcje energii elektrycznej są o wiele bardziej wyszukane, lecz co do zasady funkcjonują identycznie jak nasz mini generator magnetyczny skonstruowany w domowych warunkach.

Polecamy spróbować aby samodzielnie osądzić i zademonstrować innym jak prosto jest uczestniczyć w walce o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, ale nasza strona https://magnes.priv.pl już nie obsługuje Internet Explorer'a. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube