loading...

Magnetyczne dynamo - energia magnesów neodymowych.

Uznane od lat, ale dopiero dziś rzeczywiście doceniane w grze o naszą Planetę.

Mnóstwo elektrowni wyzyskuje ruch magnesów do przekształcania energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną. Poprzez siły hydrostatyczne lub wiatr generatory magnetyczne wytwarzają energię elektryczną stając się tym samym atrakcyjnym rozwiązaniem dla przemysłu ze względu na praktyczną konstrukcję, jednak także na ekologiczny charakter wytwarzanej energii. Połączona energia pola magnetycznego i dodatkowo obrót magnesu w cewce z drutu miedzianego wywołuje przemieszczanie się elektronów w przewodzie , który jest prądem elektrycznym. Należy mieć w pamięci, iż generator elektryczny wykorzystujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "produkuje" nieustannie obecnego w przewodniku ładunku elektrycznego, lecz jedynie go "przesuwa". Można to porównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, natomiast nie "produkuje" wody w rurach.

Prostota struktury projektu sprawia, że możesz osobiście stworzyć generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z materiałów, jakie dostaniesz w hipermarkecie lub posiadasz w własnym domowym warsztaciku. Zbudowanie takiego generatora to przyjemny test, który jest kluczem na pokazanie zdolności generatorów magnetycznych. Niezbędne produkty to tuleja z budulca, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Niezbędny jest magnes, średnicą pasujący do średnicy sporządzonej rurki (nie musi być okrągły czy kulkowy nie może jednak być za mały). Niewielka ilość otulonego drutu miedzianego (porcja zależy od wielkości rurki). Taśma izolacyjna, kawałek tektury oraz mała żarówka LED.

Z kartonu trzeba wyciąć dwa pierścienie tak by można je było przyczepić na tulei. Pierścienie powinno się przymocować około 25 mm od siebie zachowując dodatkowo blisko 10 mm na obu skrajach rurki. Całość otulić taśma izolacyjną między kawałkami kartonu i na zewnętrznych krawędziach rurki. Potem drut miedziany owinąć dookoła rurki pomiędzy kawałkami tektury, od 1000 do 2000 razy, zachowując parę centymetrów pozostałości drutu na początku i na końcu, wiszących luźno, aby była możliwość następnie podłączyć do nich żarówkę LED. Mocując nasze źródło światła pozostałości drutów można najprościej opleść wokoło siebie i również zaizolować taśmą izolacyjną w taki sposób aby żarówka składała się na nierozerwalną całość z poprzednio wykończonym prefabrykatem w formie cewki na którym nakręciliśmy przewód. Wewnątrz rurki deponujemy magnes. Teraz zamykamy końcówki pojemnika i generator prądu jest skończony. Jedyne co potrzeba to całość wprawić w ruch, istotne by magnes wewnątrz pojemnika przemieszczał się z jednego końca na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Jasne, że w naszym teście generator wprawiamy w ruch siłą swoich mięśni. Identycznie się zdarza jeżeli podłączymy dynamo na rowerowym kole. Własne mięśnie poruszają rower, zaś koło roweru kręci dynamem, dynamo w efekcie wytwarza pożądany strumień energii elektrycznej nieodzowny do uruchomienia oświetlenia. Na tej podstawie pracują też latarki z dynamem, które zwykle poruszamy przy użyciu korbki ładując w taki sposób akumulatory. Ale siłę mięśni ludzkich prosto można zamienić na siłę wiatru, wody lub morskich fal.

Naturalnie technologie produkujące w ten sposób duże ilości energii elektrycznej są znacznie bardziej złożone, jednak co do zasady pracują identycznie niczym nasz mały generator magnetyczny stworzony w domowych warunkach.

Namawiamy wypróbować aby samodzielnie osądzić i zaprezentować innym jak prosto jest walczyć o świeże powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, lecz nasz firmowy serwis https://magnes.priv.pl nie obsługuje Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube