loading...

Zastosowania magnesów w naszym codziennym życiu.

W czasie dnia wiele razy kontaktujesz się z magnesami często nie mając tego świadomości. Mają one znaczącą funkcję w dużej gamie urządzeń, od zwykłych zabawek, laptopów lub kart kredytowych po skomplikowane narzędzia na przykład aparat do rezonansu magnetycznego. Wielkość magnesów waha się od ledwie widocznych drobinek po przemysłowe giganty o wadze kilku ton. Owe wielkie są bardzo dostrzegalne, te małe często schowane są w środku rozlicznych akcesoriów gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych lub handlowych, czyniąc oczywistą pracę w ciszy i pozostając przy tym absolutnie niewidocznymi.

Elektronika i magnesy.

W laptopach stosuje się magnesy do gromadzenia informacji na przykład na nośnikach pamięci. Magnesy transformują kierunek materiału magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które odtąd prezentują binarne dane. Następnie komputer rozpoznaje bieg ze wszystkich zapisanych segmentów materiału magnetycznego i zamienia je na dane czytelne dla zwykłego użytkownika. W niewielkich głośnikach , które znajdziesz w laptopach, telewizorach , a także radiach również stosuje się magnesy. Zainstalowana w głośniku druciana cewka i magnes przekształcają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Energia elektryczna i kolejne gałęzie.

Magnesy oferują szeroki repertuar wdrożeń w wielu branżach przemysłu. W generatorach elektrycznych przekształcają energię mechaniczną w elektryczność, równocześnie silniki elektryczne stosują magnesy do zamiany energii elektrycznej z powrotem w energię mechaniczną. W czasie recyklingu elektromagnesy w podnośnikach łapią i transportują wielkie kawałki metalu, niekiedy ważą tysiące kilogramów. Kopalnie używają magnetycznych separatorów do izolowania przydatnych rud metali od rozbitej skały. W spożywczym przetwórstwie takie magnetyczne separatory likwidują drobne elementy metalu z ziaren , a także innych drobnoziarnistych albo płynnych towarów spożywczych. Farmerzy hodujący bydło korzystają z magnesów do wychwytywania kawałków metalu, które czasami krowy potrafią skonsumować na pastwisku. Krowa przełyka magnes wraz z jedzeniem. To na pewno nie jest żart. Magnes poruszając się przez organizm zwierzęcia wyłapuje cząsteczki metalu.

Zdrowie i medycyna.

Magnesy trafiają się w pewnych codziennie stosowanych urządzeniach leczniczych, takich jak maszyny do rezonansu magnetycznego. Wyzyskują one znaczne pole magnetyczne do generowania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, stosując sygnał do powstania doskonałego, kompletnego obrazu kości, narządów i pozostałych tkanek. W takich urządzeniach magnes jest niezwykle skuteczny - tysiące razy mocniejszy niż zwykłe magnesy hobbistyczne. Szczególnym zastosowaniem leczniczym magnesów jest leczenie nowotworów. Lekarz aplikuje wrażliwy magnetycznie płyn w obszar nowotworu następnie korzysta z silnego magnesu do generowania energii termicznej w przestrzeni zainfekowanej. Energia cieplna niszczy komórki nowotworowe bez strat dla zdrowych organów.

Każdy dzień z magnesem.

Chociaż najprawdopodobniej jest to dla Was nie oczywiste, ale w zwykłym domu spotkać możecie wiele magnesów. Lodówki pełne są magnesów które trzymają papiery, otwieracze do butelek tudzież osobiste drobne przedmioty przyczepiane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas podręczny obraca igłę magnetyczną, żeby określić trasę na północ. Czarny pasek magnetyczny z tyłu karty kredytowej zapisuje informacje w identyczny sposób, jak w komputerze dysk twardy. Elektroluksy, roboty kuchenne , a także pralki wykorzystują napędy elektryczne, które działają dzięki wykorzystaniu magnesu. Magnesy są w telefonach, alarmach do wrót również w modelach samochodów. Nasz byt wokół nas jest wypełniony magnesami.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona magnes.priv.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube